امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

انجمن نابینایان و کم بینایان شهرستان بانه

خواندنی ها ، خبرها و رویدادهای انجمن

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در کسب علم و دانش افتخار آفرین باشند؟!!

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در ورزش افتخار آفرین باشند؟

  • آیا می دانید : عینک‌‌های آفتابی غیر استاندارد باعث سوزش چشم می‌شود ؟

نوشته شده توسط روابط عمومی در تاریخ ۲۰ بهم ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۹:۴۰

 

نا گفته هایی از واقعیت

نوشته مهدی فردیان

زندگی حق طبیعی همه افراد بشر است اما کیفیت موضوعی است که تلخی و شیرینی سردی و گرمی این امر را تعیین می کند. حرکت سرآغاز هستی است اما عده ای تنها به دلیل نقصی که دارند از حرکت به معنای اصلی آن و حرکت به معنای رشد و تعالی باز می مانند.

بر اساس نظریه بقای اصلح داروین، آن دسته از جاندارانی که قدرت سازگاری و انطباق با محیط را دارند می توانند در آن شرایط محیطی به بقا ادامه دهند.

به عنوان مثال، در مناطق قطبی جانورانی که رنگ پوست آنان همانند محیط قطبی است می توانند زنده بمانند زیرا در غیر داشتن رنگ پوست متفاوت توسط شکارچیان شکار می شوند. وضعیت نا مناسب محیط فیزیکی در ایران منجر گردیده که تنها افرادی که قدرت سازگاری با محیط نا مناسب سازی شده را دارند در اجتماع حضور به هم رسانند و حق زندگی داشته باشند. معلولین و بویژه معلولین نخاعی آن دسته از جاندارانی هستند که در محیط نا مناسب شهری در ایران حذف گردیده اند و جای تأسف است که عامل ایجاد کننده این وضعیت سیر طبیعی زندگی بشر نیست بلکه حاصل جامعه ای است که به سطوح مختلف معلولیت نمی پردازد و نیازهای آنان را نادیده می انگارد. اگر در محیط های آموزشی مدرسه و دانشگاه، اداری، تفریحی، کاری و غیره معلولین به ندرت یافت می شوند دلیل آن نیست که در جامعه ما معلول وجود ندارد لیکن علت آن است که اکثریت این قشر نمی توانند در آن محیطها حضور داشته باشند. با وجود پله های فراوان در سطح شهر و اماکن گوناگون چگونه یک فرد معلول می تواند حرکت کند؟ محصل باشد، کارمند باشد یا در پارک قدم بزند و بازی کند؟.

مسئله این نیست که یک فرد معلول است، بلکه مسئله در جامعه ای است که به سطوح مختلف معلولیت نمی­پردازد و زن یا مرد معلول را ناتوان می­کند. اگر شخصی که بر صندلی چرخدار نشسته یا سالمند است و نمی­تواند به ساختمانی بلند وارد شود این موضوع ربطی به نارسایی آن زن یا مرد ندارد، بلکه به کسانی مربوط می­شود که آن ساختمان را طراحی کرده و مدیریت می­کنند. مسئله ای که معلولان دارند نقص جسمانی آنها نیست، بلکه تصوری است که افراد به اصطلاح سالم از نقص آنها دارند. توجه به این امر بسیار حایز اهمیت است که معلولیت موضوعی سیاسی-اجتماعی محسوب می­شود و نه یک موضوع سلامتی و پزشکی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *