امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

انجمن نابینایان و کم بینایان شهرستان بانه

خواندنی ها ، خبرها و رویدادهای انجمن

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در کسب علم و دانش افتخار آفرین باشند؟!!

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در ورزش افتخار آفرین باشند؟

  • آیا می دانید : عینک‌‌های آفتابی غیر استاندارد باعث سوزش چشم می‌شود ؟

نوشته شده توسط روابط عمومی در تاریخ ۱۰ آبا ۱۳۹۴ ، ساعت ۰۶:۵۶

مناسب سازی شهری به عنوان یک مسئله

 

امروزه در کنار پیشرفت تکنولوژی و صنعت ، تصادفات وسایل نقلیه ، بلایای طبیعی ، حوادث ناشی از کار و پدیده جنگ می توانند خسارات جبران ناپذیری برای انسان به بار آورند که یکی از آن خسارتها می تواند ایجاد نقص و آسیب در انسانها و نهایتا” معلولیت آنان باشد، معلولیت جسمی می تواند انسان را از حالت عادی زندگی روزمره خارج نماید در این صورت اگر توجه چندانی به ارائه تسهیلات و امکانات مورد نیاز چنین قشری نشود که او را در انجام زندگی عادی خود یاری دهد، ممکن است چنین فردی به درونگرایی روی آورده و به انزوا کشیده شده و روح و روان او نیز معلول و ناقص گردد. جامعه ای که نیازهای اولیه معلولین در آن برآورده نشود و ایشان از بیشتر فعالیتهای اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و… خود باز بمانند در واقع آن جامعه هم با نادیده گرفتن این قشر معلول می گردد.

تجربه تاریخی نشان داده است که از میان حواث مختلف، جنگ ها بیشترین تلفات انسانی و معلولیت ها را در پی داشته است. در زمینه پیامده ها و نتایج ناشی از جنگ مطالب بسیاری را می توان عنوان کرد پیامدها به مسائلی اشاره دارند که با وجود اتمام جنگ و حتی فراموشی جنگ آن مسائل همچنان بر شانه های جامعه سنگینی می کنند و جامعه همچنان با آن ها درگیر است، یکی از این پیامد افراد آسیب دیده از جنگ می باشند در میان آسیب دیدگان از جنگ جانبازان به عنوان واقعیت های عینی ناشی از جنگ از جایگاه ویژه ای برخوردارند. درمیان جانبازان، و معلولین گروه کثیری متحمل آسیب‏ها و صدمات غیر قابل جبرانی از جمله از دست دادن اعضای اصلی بدن بوده‏اند. یکی از مسائل و مشکلات ایشان مسئله مناسب سازی شهری است، هنوز بسیاری از جانبازان و معلولین ویلچیری و نابینابه منظور حضور در اجتماع و در بهره مندی از خدمات شهری و شهروندی با موانع و دشواری های زیادی مواجه هستند، موانعی که می تواند آسیب های فراوانی از جمله، اختلافات خانوادگی، بیماری های روحی، عوارض جسمی، اعتیاد، عدم امید به آینده، پیری زودرس و بسیاری از مشکلات دیگر را فراهم آورد.

بایستی اذعان کرد که سالمندان، بیماران قلبی عروقی و تنفسی و کودکان که به ظاهر معلولیت جسمی ندارند نیز جزء جامعه هدف در حوزه مناسب سازی فضای شهری قرار می گیرند. در نظر داشته باشیم قسمتی از مناسب سازی شهری به محیط فیزیکی شهر اختصاص دارد و بخش دیگر آن تسهیلات سخت افزار و نرم افزاری است که مکمل این حوزه می باشد. به عنوان مثال: گویا کردن خود پردازهای بانکی برای نابینایان، ایجاد دفاتر ویژه کمک و راهنمایی معلولین و سالمندان در ترمینالها فرودگاه ها و فروشگاههای بزرگ، هم سطح کردن ایستگاههای اتوبوس با کف داخلی اتوبوسها جهت تردد افراد نخاعی، پایین آوردن ارتفاع خدمات عمومی مانند خود پردازها و کیوسکهای تلفن برای استفاده معلولین نخاعی و کودکان.

بنابراین توجه به بحث مناسب سازی شهری و برنامه ریزی عملی در این خصوص به منظور تسهیل هرچه بیشتر و جلب مشارکت فعال این قشر از جامعه در فعالیت های اجتماعی و بهره مندی از توانمندی و مهارت آنان درعرصه های مختلف ضروریست، اولین گام برنامه ریزی در زمینه مناسب سازی، بررسی دیدگاه جامعه هدف یعنی خود معلولین و توجه به تجربه شخصی آنان می باشد، اینکه آنان در زمینه مناسب سازی چه نظری دارند؟ و اولویت آنان با توجه به فضاهای مختلف شهری نیازمند به مناسب سازی چیست؟ و در نهایت مهمترین دغدغه آنان در این خصوص چیست؟

به امید شهری مناسب برای همه.

مهدی فردیان

انجمن نابینایان و کم بینایان شهرستان بانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *