امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

انجمن نابینایان و کم بینایان شهرستان بانه

خواندنی ها ، خبرها و رویدادهای انجمن

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در کسب علم و دانش افتخار آفرین باشند؟!!

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در ورزش افتخار آفرین باشند؟

  • آیا می دانید : عینک‌‌های آفتابی غیر استاندارد باعث سوزش چشم می‌شود ؟

نوشته شده توسط angelikanestor5 در تاریخ ۴ فرو ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۴:۱۱

معلولیت حاصل و مخلوق معماری

:small_blue_diamond: متاسفانه جامعه به گونه ای تکوین و تشکیل یافته که زمینه های زیادی را برای بی عدالتی درباره معلولان فراهم ساخته .

:small_blue_diamond: کافی است به فضاهای شهری با دید یک معلول نگاهی بیندازیم ، گویی انسانهای معلول حق ورود به اجتماع و استفاده از امکانات و فضاهای شهری را ندارند ، یعنی فضاهای شهری به نحوی است که معلولان را از خود دفع می کند زیرا جامعه هنوز از نیازهای معلولان بی اطلاع و فاقد تخصص و آگاهی است .

:small_blue_diamond: باید جامعه آگاه شود که معضل عدم حضور معلولان ، جامعه و ساختارهاست نه معلولان زیرا نگرشها و وجود موانع در فضاهای شهری و دیدگاه های مردم عملا منشاء ایجاد محرومیت معلولان هستند.

:small_blue_diamond: حضور در فضاهای شهری یکی از موارد رسیدن به حقوق مدنی ، اساسی ، سیاسی و اجتماعی هر انسانی است، پس غفلت از حقوق قانونی معلولان و مناسب ساز نبودن فضاهای شهری و دسترسی باعث محروم شدن ، انزوا، محصور شدن و خروج از چرخه های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی خواهد شد .

:small_blue_diamond: لازم است جامعه بداند که اساس حقوق مدنی ، عدالت اجتماعی است ، زیرا حقوق مدنی بر حقوقی مانند ، دسترسی ، فضاها ، حمل و نقل و غیره تمرکز می کند. وبیشترین حقوق قانونی افراد دارای معلولیت بر استقلال فردی آنها تمرکز دارد و سعی می کند که جامعه ، معلولیت را شکلی نرمال از زندگی بداند نه نوعی انحراف از معیارها .

:question:حالا سوال اینجا است که آیا محیط شهر شما برای معلولان در دسترس است ؟

:question:با وجود قوانین شهرسازی و معماری و قوانین بین المللی(کنوانسیون) و قوانین حمایتی در رابطه با معلولان ، آیا مناسب سازی محیط یک حق محسوب می شود یا با دیدی اخلاقی و ترحمی به آن می پردازیم ؟

:question: آیا شهر شما شهری است مطلوب؟

:small_blue_diamond: شهر مطلوب شهری است که انسان گرا باشد ،یعنی تمام اعضاء جامعه بتوانند آزادانه به امکانات دسترسی داشته باشند و بتوانند در راستای استقلال فردی قدم بردارند و به فردی مستقل تبدیل شوند. اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از نیازهای معلولان در فضاهای شهری و حرکت به سوی شهرسازی ماشین محوری، شهری خواهیم داشت نامطلوب و غیر قابل استفاده برای معلولان

:question: آیا نقض حقوق قانونی افراد دارای معلولیت و بی بهره کردن و محصور کردن این انسانها ، جرم است ؟

:small_blue_diamond: توصیه جامعه معلولان به مسئولان ، معلولان باید در تعیین سرنوشت ، شناسایی ، راه حل و رفع مشکلات خودشان ، باید در کلیه امورات دخالت و خودشان تصمیم گیرنده باشند

یادگار مجیدی ۴/فروردین/۱۳۹۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *