امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

انجمن نابینایان و کم بینایان شهرستان بانه

خواندنی ها ، خبرها و رویدادهای انجمن

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در کسب علم و دانش افتخار آفرین باشند؟!!

  • آیا می دانستید ، نابینایان و کم بینایان می توانند در ورزش افتخار آفرین باشند؟

  • آیا می دانید : عینک‌‌های آفتابی غیر استاندارد باعث سوزش چشم می‌شود ؟

نوشته شده توسط روابط عمومی در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۹:۴۹

خطر مرگ به علت تداخل دارویی

ترکیب این داروها با هم، جانتان را می‌گیرد

داروهایی که با تلاش دانش پزشکی برای مقابله با بیماری‌ها تولید می‌شوند، اگر بدون مشورت پزشک در ترکیب با هم مصرف شوند، گاهی به معجونی سمی و کشنده تبدیل خواهند شد.

بسیاری از افراد و به ویژه سالمندان که به دلیل ابتلا به ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلف، به چندین پزشک مراجعه می‌کنند و ناچار به مصرف داروهای متعدد هستند، اگر پیش از مصرف داروهای تجویزی با پزشک مشورت نکرده و در مصرف صحیح آن‌ها اهمال کنند، ممکن است جان خود را به طور جدی به خطر بیاندازند؛ چرا که تداخل دارویی، پیامدهای خطرناکی دارد و گاهی اوقات حتی می‌تواند جان بیمار را تهدید کند.

دکتر «لئونارد پائولوزی»، کارشناس بیماری‌های واگیردار در این رابطه می‌گوید: بیماران باید از ترکیب‌های سمی احتمالی ناشی از مصرف همزمان برخی داروها آگاه باشند و پیش از مصرف همزمان چند دارو، با پزشک مشورت کنند.

چهار نمونه از کشنده‌ترین انواع تداخلات دارویی، به شرح زیر است:

 

ترکیب داروهای افسردگی با مُسکن‌ها

برخی داروهای افسردگی، میزان ترشح ماده شیمیایی شادی‌زا موسوم به سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند. همزمان نیز برخی مُسکن‌ها تأثیری مشابه دارند و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز، موجب آشفتگی و تشویش، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شود.

 

ترکیب مُسکن‌ها با داروهای ضد اضطراب

هر دوی این داروها به عنوان ترکیبات کُندکننده عملکردهای بدن عمل می‌کنند که در مواقع احساس درد یا در هنگام اضطراب، موجب آرامش فرد می‌شوند؛ اما این داروها از آنجا که می‌توانند ضربان قلب و تنفس را نیز به شدت پایین بیاورند، مصرف همزمان آن‌ها ممکن است عواقب مرگباری داشته باشد.

بیماران باید از ترکیب‌های سمی احتمالی ناشی از مصرف همزمان برخی داروها آگاه باشند و پیش از مصرف همزمان چند دارو، با پزشک مشورت کنند.

ترکیب داروهای کاهنده کلسترول با داروهای ضد قارچ

افرادی که سابقه ابتلا به عفونت مخمر را داشته‌اند، با داروی «فلوکونازول» که نوعی داروی ضد قارچ است آشنا هستند. همچنین استاتین‌ها از داروهای کاهنده کلسترول و جزو پرمصرف‌ترین انواع داروهای تجویزی در جهان هستند که در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد قارچ، به ضعف شدید ماهیچه‌ای یا آسیب کلیوی منجر می‌شوند.

 

ترکیب سه‌گانه مُسکن‌ها با داروهای ضد اضطراب و داروهای شل‌کننده عضلات

پزشکان می‌دانند ترکیب این سه دارو کشنده است، اما این امکان وجود دارد که برخی بیماران به دلیل مراجعه به پزشک‌های مختلف و تجویز همزمان این داروها، آن‌ها را به طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف کنند که در این صورت، جان خود را به طور جدی به خطر می‌اندازند.

بنابر این، اطلاع‌رسانی صحیح و جامع به بیماران از طریق داروخانه‌ها، کلینیک‌ها و مطب پزشکان درباره خطرات احتمالی تداخل دارویی، اقدامی ضروری برای پیشگیری از وقوع حوادث ناخواسته و پیامدهای مرگبار مصرف همزمان داروهایی است که قرار است ما را از عواقب ناخوشایند بیماری‌ها نجات دهند، نه اینکه قاتل جانمان شوند!

منبع: سلامت

باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: میثم ومپایر

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *